شادی و اندوه

😊 شادی و اندوه – (۱۰) 😞

« شیطان به دنبال اندوهگین کردن مؤمنین است »

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

شیطان، دشمن خدا و دشمن فرزندان آدم (ع) است. پس اهدافِ شیطان، ضد اهدافِ خدای مهربان است.

هدف خدای مهربان و برنامه هایش – که همان دین و دستورات دینی است – در راستای احساس رضایت و شادی است.

حضرت امیرالمؤمنین (ع) میفرماید: «غایَهُ الدِّینِ الرِّضا» یعنی: هدف دین رضایت انسان است.

امّا شیطان – که همیشه انسان را به مخالفت با دستورات دینی دعوت میکند – به دنبال نارضایتی و اندوهگین کردن انسان است. برای همین قرآن کریم در آیه ی ۱۰ سوره ی مبارکه ی مجادله میفرماید: «إِنَّ النَّجوَی مِنَ الشَّیطانِ لِیَحزُنَ الَّذینَ آمَنُوا» یعنی: نجوا از شیطان است تا مؤمنین ناراحت و اندهگین شوند.

سوال: اگر شیطان به دنبال اندوهناک کردن ما هست، چرا دستورهایش به نفع ما و برای رسیدن به لذّت است و نفع و لذّت نیز شادی آور است؟

پاسخ:

اولاً، لذّت وسیله ای است برای تلاش و تدام نسل، امّا اگر هدف شود و تحت کنترل قرار نگیرد، قطعا انسان برای رسیدن به آن کارهایی میکند که هیچ حیوانی آن را انجام نمیدهد.

و ثانیاً، لذّت همیشه شادی آور نیست؛ زیرا ترک لذّتِ نفس به قدری شادی آور است که گفته شد: “اگر لذّتِ ترک، لذّت بدانی؛ دگر شهوتِ نفس لذّت نخوانی”.

ثالثاً، لذّت سبب شادی ناپایدار است؛ زیرا محدود به همان زمانِ خاصّ است، علاوه بر اینکه اگر از طریق نامشروع باشد، همراه با خودش و بعد خودش «ترس و  اضطراب» و «اندوه و افسردگی» را همراه دارد.

رابعًا، دستورات شیطان – مثل پرخوری، شهوت گرایی، خیانت – اگرچه شاید برای مدّتی به نفع باشد، ولی در دراز مدّت قطعا ضرر است.

پس بیاییم همیشه با شیطان مخالفت کنیم و مطیع رحمان باشیم.

منتظر باشید 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نویسنده : آیت الله سیدحبیب الله قدمی

« سلسله مطالب شادی و اندوه »

 

مدیر کسب و کار موفق

به سوی کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا